2012. október 16., kedd

A közlekedőképesség súlyos akadályozottsága - és a megélhetésé...

Hihetetlen, hogy a FogyTám kizárja a lakás akadálymentesítési támogatást, a jármű átalakítási támogatást vagy a parkoló kártyát...mi jöhet még? Egyre inkább úgy érzem, ebben az országban nem a kerekesszék miatt vagyok "hendikeppes"... Szánalom... :(


FELHÍVÁS

közlekedőképesség súlyos akadályozottsága

Felhívjuk az érintettek figyelmét, hogy 2013 január 01-től a közlekedőképesség súlyos akadályozottságának vizsgálatát az NRSZH végzi kizárólag, a régi, háziorvos által kiállított un. 7 pontos igazolás már nem használható fel.

Mire használható fel az új igazolás?

1. lakás akadálymentesítési támogatás igénybevételére
2. parkolási igazolvány igénybevételére ,
3. járműszerzési (átalakítási) támogatásra való jogosultság igazolására,
4. és a gépjárműadó alóli mentesség igazolására (régi súlyadó, vagy teljesítmény adó)

Ki kérheti?

Aki a fenti kedvezményeket, igazolásokat igénybe akarja venni, és nem részesül

• fogyatékossági támogatásban
• illetve a 18 éves életkor alatt magasabb összegű családi pótlékban súlyos fogyatékosságára tekintettel.

Ki végzi a vizsgálatot?
A minősítést a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (NRSZH) jogosult elvégezni.

Milyen vizsgálat keretében ?
1/ A vizsgálat elvégzése kérhető komplex felülvizsgálat nélkül,
2./ Illetve a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvényben rögzített „komplex minősítés” keretében is.
Vagyis a minősítést akár az „önkéntes” jelentkezés alapján végzett komplex vizsgálat, akár a soros NRSZH felülvizsgálat alkalmával kérhető. Akinél 2012. december 31.-ig elvégzik a komplex felülvizsgálatot, kérni kell a közlekedőképesség súlyos akadályozottságának vizsgálatát is a vizsgálatra vonatkozó papír alapú, vagy elektronikus űrlapon.

Hol kell benyújtani?

• A lakás akadálymentesítési támogatásra való jogosultság, valamint a parkolási igazolványra való jogosultság igazolásához szükséges vizsgálatot, a lakóhely szerint illetékes okmányiroda székhelye szerinti körzetközponti jegyzőnél kell írásban kezdeményezni, az igényelni szándékozott kedvezmény igénylését megelőzően.
• A járműszerzési (átalakítási) támogatás igényléséhez szükséges vizsgálatot a megyei kormányhivatalok szociális és gyámhivatalánál kell kezdeményezni, a járműszerzési támogatásra vonatkozó igény benyújtásával egyidejűleg.
• A gépjárműadó alóli adómentesség iránti kérelmet a lakcím szerint illetékes települési önkormányzati adóhatósághoz lehet benyújtani.

A vizsgálat kéréséhez mit kell benyújtani?

A vizsgálat kéréséhez minden esetben be kell csatolni a mozgásszervi állapotra vonatkozó korábbi orvosi szakvéleményeket – pl. a mozgásszervi állapot leírását tartalmazó kórházi zárójelentéseket, szakorvosi leleteket.
Mi az eredménye?
Ha a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (NRSZH) a becsatolt orvosi iratok alapján kétséget kizáróan irat alapján meg tudja állapítani a „közlekedőképesség súlyos akadályozottságát”, akkor nem kerül sor személyes vizsgálatra, hanem a szakhatósági állásfoglalást az NRSZH a becsatolt iratok alapján kiállítja és megküldi a kérelmezőnek.
Ha a becsatolt iratok alapján a közlekedőképesség súlyos akadályozottsága nem állapítható meg egyértelműen, akkor a kérelmezőt az NRSZH a kérelem benyújtásától számított 60 napon belül vizsgálatra hívja be, és itt végzik el a közlekedőképesség akadályozottságának megállapítását.
Tekintettel arra, hogy a NRSZH által kiadott szakhatósági vélemény, több kedvezmény igénybevételére is felhasználható, annak eredeti példányát meg kell őrizni, és a különböző kedvezmények igényléséhez hatóság által hitelesített másolatokat célszerű felhasználni.

Megismételve:

A fentiekben ismertetett „közlekedőképesség súlyos akadályozottságát” tanúsító igazolást csak azoknak kell beszerezniük, akik mozgásszervi állapotuk alapján nem részesülnek fogyatékossági támogatásban, vagy 18 éven aluli személyként nem részesülnek magasabb összegű családi pótlékban.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése